Приморски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приморски крај
Знаме на Приморскиот крај Грб на Приморскиот крај
=Позиција во Русија
Далекуисточен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Далекуисточен
Површина: 165 900 км2
Население: 2 071 210 ( 2002)
Главен град: Владивосток
Густина на население: 12.5 жит. на км2
Повикувачки број: 25

Приморски крај (руски: Примо́рский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Владивосток.