Федерални градови во Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Руската Федерација се дели на 85 субјекти (административни единици), од кои 3 се федерални градови:

Federal cities of Russia.png
  1. Москва
  2. Санкт Петербург
  3. Севастопол