Иркутска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иркутска област
Знаме на Иркутската област Грб на Иркутската област
=Иркутска во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски
Површина: 767 900 км2
Население: 2 581 705( 2002)
Главен град: Иркутск
Густина на население: 3.4 жит. на км2
Повикувачки број: 38

Иркутска област (руски:Ирку́тская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Иркутск.