Орловска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орловска област
Знаме на Орловската област Грб на Орловската област
Орловска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 24 700 км2
Население: 860 262( 2002)
Главен град: Орел
Густина на население: 34.8 жит. на км2
Повикувачки број: 57

Орловска област (руски:Орло́вская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Орел.