Прејди на содржината

Еврејска автономна област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еврејска автономна област
Знаме на Еврејската автономна област Грб на Еврејската автономна област
=Положба во Русија
Далекуисточен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Далекоисточен
Основана: 1934
Површина: 36.000 км2
Население: 190.915 ( 2002)
Главен град: Биробиџан
Густина на население: 5,3 жит. на км2
Плоштадот во Биробиџан

Еврејската автономна област (рус Еврейская автономная область), (јидиш -ייִדישער אױטאָנאָמע געגנט/Yidisher Oytonome Gegnt) е автономна област во Русија. Еврејската автономна област е дел од Далекуисточниот федерален округ и се граничи со Хабаровскиот крај и Амурската област во Русија и со покраината Хејлунгѓанг во Кина. Еврејската автономна област[1] е единствена еврејска територија покрај Израел со официјален статус.

Историја[уреди | уреди извор]

Основана е за време на Сталин во 1928 и требала да послужи како нова матична држава за сите Евреи од СССР. Во прво време оваа идеја била позитивно оценета помеѓу Евреите. Меѓутоа, поради острата клима, но и политиката на Сталин во 1930-те години, малку Евреи се одлучиле за живот во оваа област. Максималната концентрација на Евреи била достигната непосредно после Втората светска војна кога се сметало дека областа е уточиште за еврејските бегалци. Тогаш третина од населението биле Евреи. Со основањето на Израел, опаднал интересот за живот во оваа далечна територија, така што во неа денес живеат само околу 2.300 Евреи.

Површината е 36.100 км2, а живеат 186.541 луѓе (податоци од 2006).

Население[уреди | уреди извор]

Според рускиот попис (2002) Еврејската автономна област има 190,915 жители.

Етнички групи по бројност се:

Вкупно се евидентирани 95 различни етнички групи. Наталитетот е за една мерна единица повисок од севкупниот руски просек.

  1. Устав на Русија, Член 65