Кемеровска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кемровска област
Знаме на Кемеровска област Грб на Кемровска област
=Кемеровска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 95 500 км2
Население: 2 899 142( 2002)
Главен град: Кемерово
Густина на население: 30.4 жит. на км2
Повикувачки број: 42

Кемеровска област (руски:Ке́меровская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Кемерово.