Белгородска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгородска област
Знаме на Белгородската област Грб на Белгородската област
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 27 100 км2
Население: 1 511 620( 2002)
Главен град: Белгород
Густина на население: 55.8 жит. на км2
Повикувачки број: 31

Белгородска област (руски: Белгоро́дская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Белгород.