Автономни окрузи во Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Автономен округ е административна единица создадена за извесна народност во рамките на СССР и Руската Федерација, со автономија во рамките на својата област или крај. Мометално, Руската Федерација се дели на 84 федерални субјекти, од кои 5 се автономни окрузи. Тие се:

Autonomous districts of Russia-2008-03.png


  1. Ненецки автономен округ
  2. Ханти-Мансиски автономен округ
  3. Чукотски автономен округ
  4. Јамало-Ненецки автономен округ

Поврзано[уреди | уреди извор]