Прејди на содржината

Јарославска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарославска област
Знаме на Јарославската област Грб на Јарославската област
=Јарославска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 36 400 км2
Население: 1 367 398( 2002)
Главен град: Јарославл
Густина на население: 36.5 жит. на км2
Повикувачки број: 76

Јарославска област (руски:Яросла́вская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Јасрославл.