Магаданска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Магаданска област
Знаме на Магаданската област Грб на Магаданската област
Magadan girl in field (Unsplash).jpg
Магаданска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 461 400 км2
Население: 182 726( 2002)
Главен град: Магадан
Густина на население: 0.4 жит. на км2
Повикувачки број: 49

Магаданска област (руски:Магада́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Магадан.