Калушка област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калушка област
Знамето на Калушката област Грбот на Калушката област
Пейзаж Калуга.JPG
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 29 900 км2
Население: 1 041 641 ( 2002)
Главен град: Калуга
Густина на население: 34.8 жит. на км2
Повикувачки број: 40

Калушка област (рус. -Калужская область) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Калуга.

Часовен појас[уреди | уреди извор]

Map of Russia - Moscow time zone.svg

Калушката област е сместена во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC разлика од +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 вкупното население изнесува 1.040,900 луѓе , од кои градското население брои 779,700 жители (74,9 %), а селското — 261,200 жители (25,1 %).

Главниот град Калуга
Народ Население во 2002 год., илјади (*)
Руси 973,6
Украинци 23,2
Ерменци 7,1
Белоруси 6,6
Татари 4,3
Роми 3,2
Азербејџанци 3,2
Германци 1,5
Молдавци 1,4
Мордовинци 1,4
Чуваши 1,1
Грузијци 1,1
не се покажани народи чиј број е помал од 1.000

Надворешни врски[уреди | уреди извор]