Прејди на содржината

Тулска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Тулската област
Знамето на Тулската област
Местоположбата на Тулската област во рамките на Русија
Местоположбата на Тулската област во рамките на Русија
Тулска област

Тулска област (руски: Тульская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е градот Тула.

Областа зафаќа површина од 25,700 км2, а населението брои 1,675,758 жители (по попис од 2002).

За раната историја на областа, видете Врховски кнежевства.

Географија[уреди | уреди извор]

Часовен појас[уреди | уреди извор]

Тулската област се наоѓа во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]