Саратовска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Саратовска област)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саратовска област
Знаме на Саратовската област Грб на Саратовската област
Саратовская ГЭС.jpg
Саратовска во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 100 200 км2
Население: 2 668 310( 2002)
Главен град: Саратов
Густина на население: 26.6 жит. на км2
Повикувачки број: 64, 164

Саратовска област (руски:Сара́товская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Саратов.