Саратовска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Саратовска област)
Саратовска област
Знаме на Саратовската област Грб на Саратовската област
Саратовска во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 100 200 км2
Население: 2 668 310( 2002)
Главен град: Саратов
Густина на население: 26.6 жит. на км2
Повикувачки број: 64, 164

Саратовска област (руски:Сара́товская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Саратов.