Чукотски автономен округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукотски автономен округ
Знаме на Чукотскиот автономен округ Грб на Чукотскиот автономен округ
Золотой хребет, Южная Чукотка.jpg
Позиција во Русија
Далекуисточен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Далекуисточен
Површина: 737 700 км2
Население: 53 824 ( 2002)
Главен град: Анадир
Густина на население: 0.1 жит. на км2
Повикувачки број: 87

Чукотски автономен округ (руски:Чуко́тский автоно́мный о́круг) е автономен округ во Русија. Административен центар е Анадир.