Алтајски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтајски крај
Знаме на Алтајскиот крај Грб на Алтајскиот крај
=Позиција во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски
Површина: 169 100 km²
Население: 2 607 426 ( 2002)
Главен град: Барнаул
Густина на население: 15.4 жит. на km²
Повикувачки број: 22

Алтајски крај (руски:Алта́йский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Барнаул.