Алтајски Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтајски Крај
Знаме на Алтајскиот Крај Грб на Алтајскиот Крај
=Позиција во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски
Површина: 169 100 км2
Население: 2 607 426 ( 2002)
Главен град: Барнаул
Густина на население: 15.4 жит. на км2
Повикувачки број: 22

Алтајски Крај (руски:Алта́йский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Барнаул.