Адигеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Адигеја
Республика Адыгея (рус.)
Адыгэ Республик (адигејски)
—  Република  —

Знаме

Грб
Химна: "Химна на Република Адигеја"[1]
Политички статус
Земја Русија
Федерален округЈужен[2]
Економски регионСевернокавкаски[3]
Основан3 јули 1991[4]
Ден на Република5 октомври[5]
Главен градМајкоп[6]
Управа (јануари 2017)
 - Претседател[7]Мурат Кумпилов
 - Законод. домДржавен совет[7]
Статистики
Површина (попис 2002)[8]
 - Вкупна7.792 км2
Место80th
Население (2010)[9]
 - Вкупно439.996
 - Место74th
 - Густина56.47/km2 (146.3/sq mi)
 - Градска50.9%
 - Селска49.1%
Население (2018)
 - Вкупно453.376[10]
Часовен појас[11]
ISO 3166-2RU-AD
Рег. таб.01
Службени јазицируски;[12] адигејски[13]
Портал
Карта на Адигеја
Реката Белаја

Адигеја (руски: Республика Адыгея, адигејски: Адыгэ Республик) е автономна република во составот на Руската Федерација.

Географија[уреди | уреди извор]

Адигеја се наоѓа во југоисточна Европа во северните предели на Кавказ. Шумите покриваат скоро 40% од територијата.

Часовен појас[уреди | уреди извор]

Map of Russia - Moscow time zone.svg

Адигеја е сместена во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC разлика од +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Реки[уреди | уреди извор]

Реката Кубањ (870 км) е една од најголемите во кавкаскиот регион, и е пловна. таа го формира и делот на северната граница со Краснодарскиот крај Најголеми реки се:

Езера[уреди | уреди извор]

Во Адигеја нема некои поголеми езера. Има неколку резервоари, од кои најголеми се:

Планини[уреди | уреди извор]

Републиката се наоѓа во регион, каде планините се претежно високи од 2,000 до 3,238 m, а тие се:

Природни богатства[уреди | уреди извор]

Адигеја е богата со нафта и пророден гас. Други минерали се злато, сребро, волфрам, и железо.

Клима[уреди | уреди извор]

 • Просечна јануарска температура: -2 °C
 • Просечна јулска температура: +22 °C
 • Врнежи: 70 cm

Демографија[уреди | уреди извор]

 • Население: 447,109 (2002)
  • Урбано: 234,900 (52.5%)
  • Рурално: 212,209 (47.5%)
  • Mажи: 208,019 (46.5%)
  • Жени: 239,090 (53.5%)
 • Жени на 1000 мажи: 1,149
 • Просечна старост: 37 години
  • Урбана: 36.6 г
  • Рурална: 37.4 г
  • Maжи: 34 г
  • Жени: 39.6 г
 • Домаќинства: 151,597 (со 440,449 жители)
  • Урбани: 82,949 (со 230,286 ж)
  • Рурални: 68,648 (со 210,163 ж)
 • Наталитет (2005)
  • Раѓања: 4,550 (10.3)
  • Умирања: 6,726 (15.2)
 • Етнички групи
попис 1926 попис 1939 попис 1959 попис 1970 попис 1979 попис 1989 попис 2002
Черкеси 50,821 (44.8%) 55,048 (22.8%) 65,908 (23.2%) 81,478 (21.1%) 86,388 (21.4%) 95,439 (22.1%) 108,115 (24.2%)
Руси 29,102 (25.6%) 171,960 (71.1%) 200,492 (70.4%) 276,537 (71.7%) 285,626 (70.6%) 293,640 (68.0%) 288,280 (64.5%)
Ерменци 738 (0.7%) 2,348 (1.0%) 3,013 (1.1%) 5,217 (1.4%) 6,359 (1.6%) 10,460 (2.4%) 15,268 (3.4%)
Украинци 26,405 (23.3%) 6,130 (2.5%) 7,988 (2.8%) 11,214 (2.9%) 12,078 (3.0%) 13,755 (3.2%) 9,091 (2.0%)
Други 6,415 (5.7%) 6,313 (2.6%) 7,289 (2.6%) 11,198 (2.9%) 13,939 (3.4%) 18,752 (4.3%) 26,355 (5.9%)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Law #90
 2. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", №20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (Претседател на Руската Федерација. Указ #849 од 13 мај 2000 „За полномошниот претставник на Претседателот на Руската Федерација во еден федерален округ“. Стапил на сила 13 мај 2000).
 3. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Државен стандард на Руската Федерација. #OK 024-95 27 декември 1995 „Општоруска класификација на економските региони. 2. Економски региони“, по измените на Амандман #5/2001 ОКЕР. ).
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Established.
 5. Law #168-1
 6. Constitution of the Republic of Adygea, Article 62
 7. 7,0 7,1 Constitution, Article 7.4.
 8. Федеральная служба государственной статистики (Федерална служба за државна статистика) (2004-05-21). „Территория, число районов, населённых пунктов и сельских администраций по субъектам Российской Федерации (Територија, број на реони, населени места и селски управи по субјекти на Руската Федерација)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението од 2002 г.). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 2011-11-01. (руски)
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име 2010Census.
 10. Republic of Adygea Territorial Branch of the Federal State Statistics Service. „Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Архивирано од изворникот на August 6, 2015. Посетено на February 6, 2019. (166 KB) (на руски)
 11. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
 12. Службен на целата територија на Русија согласно Член 68.1 од Уставот на Русија.
 13. Constitution of the Republic of Adygea, Article 5