Курска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курска Област
Знаме на Курганската област Грб на Курската област
Дом Советов, Курск. Радуга.jpg
Курска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 29 800 км2
Население: 1 235 091( 2002)
Главен град: Курск
Густина на население: 41.4 жит. на км2
Повикувачки број: 46

Курска Област (руски:Ку́рская о́бласть) — федерална област во Русија. Административен центар е градот Курск. Има население од 1,127,081 жители (2010);[1] .


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.