Ненецки автономен округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ненецки автономен округ
Знаме на Ненецкиот автономен округ Грб на Ненецкиот автономен округ
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 176 700 км2
Население: 42 000 (2006)
Главен град: Нарјан Мар
Густина на население: 0.24 жит. на км2
Повикувачки број: 83

Ненецки автономен округ (руски: Нене́цкий автоно́мный о́круг) е автономен округ во Русија. Административен центар е Нарјан Мар. Предвиден е како главен дом на домородниот народ Ненци.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население: 42.090 (2010 година); 41.546 (2002 година); 54.840 (1989 година).