Костромска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Костромската област
Знаме на Костромската област
Местоположбата на Костромската област во рамките на Русија
Местоположбата на Костромската област во рамките на Русија

Костромска област ({{руски: Костромская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е градот Кострома. Главни историски градови се Кострома, Нерехта, Галич, Солигалич и Макарев. Од почетокот на XVIII век, па наваму областа е текстилен центар.

Регионот се одвоил од јарославската област во 1944. Меѓутоа постојат планови за повторно спојување. Областа зафаќа површина од 60,100 км2, а има население од 736,641 жител (по попис од 2002).

Гувернер на областа е Виктор Андреевич Шершунов.

Географија[уреди | уреди извор]

Костромската област се граничи со Волгодската област (С), Кировската област (И), Нижегородската област (Ј), Ивановската област (З), и Јарославската област (СЗ). Најголеми реки се Волга и Кострома. Областа е главно шумовита, и со тоа е еден од најголемите региони-производители на дрвена граѓа во Европа.

Часовен појас[уреди | уреди извор]

Костромската област се наоѓа во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]