Астрахањска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Астрахањска област
Знаме на Астрахањската област Грб на АСтрахањската област
Позиција во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 44 100 км2
Население: 1 005 276( 2002)
Главен град: Астрахањ
Густина на население: 22.8 жит. на км2
Повикувачки број: 30

Астрахањска област (руски:Астраха́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Астрахањ.