Прејди на содржината

Архангелска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Архангелска Област
Знаме на Архангелската област Грб на Архангелската област
Позиција во Русија
Северозападен федерален ккруг во Русија
Држава: Русија
Округ: Северозападен
Површина: 587 400 [[км2]]
Население: 1 336 539 ( 2002)
Главен град: Архангелск
Густина на население: 2,3 жит/км²
Повикувачки број: 29

Архангелска Област (руски: Арха́нгельская о́бласть) — федерална област во Русија. Административен центар е градот Архангелск.