Курганска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курганска област
Знаме на Курганската област Грб на Куганската област
=Курганска во Русија
Уралски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Уралски
Површина: 71 000 км2
Население: 874,100,[1]
Главен град: Курган
Густина на население: 14.4 жит. на км2
Повикувачки број: 45

Курганска област (руски:Курга́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Курган.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kurgan Oblast Territorial Branch of the Federal State Statistics Service. Демография Archived 2016-03-04 на Wayback Machine (руски)