Омска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омска област
Знаме на Омската област Грб на Омската област
=Омска во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски
Површина: 139 700 км2
Население: 2 079 220( 2002)
Главен град: Омск
Густина на население: 14.9 жит. на км2
Повикувачки број: 55

Омска област (руски:О́мская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Омск.