Владимирска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Владимирската област во рамките на Русија
Местоположба на Владимирската област во рамките на Русија
Грб на Владимирската област

Владимирска област (руски: Владимирская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е средновековниот главен град на Русија, Владимир, кој е 190 км источно од денешната престолнина, Москва. За детални информации за средновековната историја на областа, видете Залесе и Владимирско-суздалљско Кнежевство. Катедралите од 12 век во Владимир, Суздаљ, Богољубово и Кидекша се на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО.

Областа зафаќа површина од 29,000 км2, и брои 1,443,693 жители (по попис од 2010)[1].

Географија[уреди | уреди извор]

Владимирската област се граничи со Московската, Јарославската, Ивановската, Рјазањската и Нижегородската област.

Часовен појас[уреди | уреди извор]

Владимирската област спаѓа под Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]