Северозападен федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Северозападниот федерален округ во рамките на Русија
Местоположбата на Северозападниот федерален округ во рамките на Русија

Северозападен федерален округ (руски: Северо-Западный федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Се состои од северниот дел на европска Русија. Населението брои 13,974,466 жители по пописот од 2002, а површината 1,677,900 км2. Моменталниот полномошен претставник на претседателот е Иљја Клебанов.

Составните делови со републики (кои уживаат голема автономија) се обележани со ѕвездичка:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]