Рјазањска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рјазањска област
Знаме на Рјазањската област Грб на Рјазанската област
Рјазањска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 39 600 [[км2]]
Население: 1 227 910( 2002)
Главен град: Рјазањ
Густина на население: 30 жит. на км²
Повикувачки број: 62

Рјазањска област (руски:Ряза́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Рјазањ.