Севастопол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севастопол
Севастополь
Aqyar
Поглед на Севастопол
Поглед на Севастопол
Знаме на Севастопол
Знаме
Грб на Севастопол
Грб
Севастопол се наоѓа во Крим
Севастопол
Карта на Крим каде е означен Севастопол
Координати: 44°36′00″ СГШ 33°31′48″ ИГД / 
Држава  Русија (де факто)
 Украина (де jуре)
Федерален град Севастопол
Основан 1783
Управа
 • Управник Алексеј Чалиј
Површина
 • Вкупна 864 km2 (334 sq mi)
Надм. вис. 100 m (300 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 379.200
 • Густина 438,89/km2 (113,670/sq mi)
Часовен појас MSK (UTC+4)
Пошт. бр. 299000—299699
Повик. бр. +380-692
Рег. таб. CH
Мреж. место sev.gov.ua

Севастопол[1] (руски и украински: Севасто́поль; кримскотатарски: Aqyar) — еден од трите федерални града во Русија, сместен на црноморскиот брег на полуостровот Крим, на Севастополскиот Залив. Иако географски му припаѓа на полуостровот, Севастопол ужива управна посебност и не претставува дел од Република Крим.

Уникатната географска положба и условите за впловување во градските пристаниште го направиле Севастопол стратешки важна точка за морнарицата. Исто така, градот е туристички центар и одморалиште, главно за посетителите од земјите на ЗНД. Градот, порано седиште на руската (тогашна советска) Црноморска флота — денес поморска база на руската и украинската воена морнарица и истата флота.

По падот на Советскиот сојуз, пристаништето во Севастопол се соочиле со зголемен промет, и покрај потешкотиите во поглед на заедничката воена контрола над пристаништата и доковите.

По Крмската криза од 2014 г, и референдумот за отцепување од Украина и припојување на Крим кон Русија, Севастопол станува федерален град на Русија.

Исто така, Севастопол е важен истражувачки центар на морската биологија. Особено застапено е изучувањето и тренирањето на делфини, кое започнало во градот до крајот на Втората светска војна. Севастопол ужива во потопла клима од околните региони, со свежи зими и умерено топли лета.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правопис на македонскиот јазик, стр. 167, Просветно Дело, Скопје, 2007

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]