Прејди на содржината

Черновечка Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черновечка Област[1]
Чернівецька область
Regiunea Cernăuţi
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Черновецката област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Черновци
Официјални јазици:украински
Површина:8 097[2] km²
Население:890,457 (2022 проценка).[3]
Број на реони:11
Регистерска ознака:СЕ
Областен управител:Руслан Запаранјук[4]

Черновечката Област (украински: Чернівецька област) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Tаа е дел од историската област Буковина. Граничи со Ивано-Франковската, Хмелничката и Тернополската област. На југ, Черновечката Област граничи со Романија и Молдавија. Опфаќа површина од 8 097 км2. Во областа има 398 села и 11 градови.

Историја

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Черновечката Област живеат најмногу Украинци (75%), а останатите се Романци (12,5%), Молдавци (7,3%) и Руси (4,1%).

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. „УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ No: 486/2022“. president.gov.ua (украински). Посетено на 5 February 2023.

Надворешни Врски

[уреди | уреди извор]