Одеска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одеска Област[1]
Одеська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Одеската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Одеса
Официјални јазици:Украински
Површина:33 310[2] km²
Население:2,351,392 (2022 проценка).[3] [4]
Број на реони:26
Регистерска ознака:ВН
Областен управител:Серхиj Парашченко


Одеска Област (украински: Одеська область; исто така се нарекува Одешчина — украински: Одещина) — област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Одеса.

Географија[уреди | уреди извор]

Одеска Област има вкупна површина од 33.310 км2. На запад се граничи со Молдавија, на север со Кировоградската и Виничката Област, на југ со Романија, а на исток со Николаевската Област. Во областа има 1113 села и 19 градови. Најголемата река: Дунав, други значајни реки во областа се: Днестар.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Одеска Област живеат најмногу Украинци (62,80%), а останатите се Руси (20,7%), Бугари, Молдавци, Гагаузи, Евреи, Белоруси, Ерменци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06 – преку United Nations Statistics Division.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. „Валовии регіональнии продукт“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]