Николаевска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Николаевска област)
Николаевска Област[1]
Миколаївська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Николаевската Област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Николаев
Официјални јазици:Украински
Површина:24 598[2] km²
Население:1,091,821 (2022 проценка).[3][4]
Број на реони:19
Регистерска ознака:ВЕ
Областен управител:Виталиј Ким[5]


Николаевска Област (украински: Миколаївська область; исто така се нарекува Николаевшчина - украински: Миколаївщина) е област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Николаев.

Географија[уреди | уреди извор]

Николаевска Област има вкупна површина од 24.598 км2. На запад се граничи со Одеската Област, на север со Кировоградската Област, на југ со Херсонската Област, а на исток со Днепропетровската Област. Во областа има 822 села и 9 градови. Најголемата река: Јужен Буг, други значајни реки во областа се: Ингулец, Ингул, Березан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Николаевска Област живеат најмногу Украинци (81,91%), а останатите се Руси (14,06%), Молдавци, Белоруси, Ерменци, Евреи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. „Валовии регіональнии продукт“.
  5. Zelensky appoints new head of Mykolaiv Regional State Administration, Ukrinform (26 November 2020)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]