Донецк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 48°00′32″N 37°48′15″E / 48.00889° СГШ; 37.80417° ИГД / 48.00889; 37.80417

Донецк
Знаме на Донецк
Знаме
Donetsk-Ukraine-map.png
Држава
Област
Украина
Донечка област
Основан1869
Население (2014)
 • Градско965 800
 • Метро2 000 000

Донецк (украински: Донецьк, (руски: Донецк), е град во Украина. Градот е административен центар на Донечка област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 965 800 жители.

Клима[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Храмови[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Автобус[уреди | уреди извор]

Тролејбус[уреди | уреди извор]

Железнички сообраќај[уреди | уреди извор]

Туризам[уреди | уреди извор]

Музеи[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]