Ровненска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровненска Област
Рівненська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Ривенската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Ровно
Официјални јазици:украински
Површина:20 047 km²
Население:1 160 700 (2005)
Број на реони:16
Регистерска ознака:ВК
Областен управител:Олексиj Муљаренко

Ровненската Област (украински: Рівненська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Наречена е по нејзиниот администратицен центар — градот Ровно. Претставува дел од историската област Волин. Граничи со Волинската, Лавовската, Житомирската, Хмелничка и Тернополската Област. На север, Ровненската Област граничи со Белорусија. Опфаќа површина од 20 047 км2. Во областа има 1 999 села и 11 градови.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]