Волин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волин
Zalewszczecinski.jpeg
Сателитска фотографија од Ландсат на Лагуната Одер - Волин е источен дел од двата големи острови што ги делат водите на Лагуната од Балтичко Море, а западниот остров е Узедом
Wolin-Topomap.png
Карта на Волин
Географија
МестоБалтичко Море
Координати53°55′N 14°30′E / 53.917° N; 14.500° E / 53.917; 14.500Координати: 53°55′N 14°30′E / 53.917° N; 14.500° E / 53.917; 14.500
Површина265 км2
Управување
ВојводствоЗападнопоморско војводство
ОкругКамјењски Округ/Свиноујшце
Најголема населбаСвиноујшце
Демографија
Етнички групиПолјаци
Дополнителни податоци
Часовен појас
 • Summer (DST)


Волин (полски: [ˈvɔlin]; германски: Wollin [vɔˈliːn]) полски остров во Балтичко Море. Се наоѓа на север на полскиот брег, и административно припаѓа на Западнопоморското војводство. Волин е одделен од островот Узедом (Узнам) со теснецот на Швина, и од копното Померанија со теснецот на Дзивна. Островот има површина од 265 км2 (102 sq mi) и највисока точка е планината Грживац на 116 м.н.в. Бројот на жители е 30 000. Во средината на островот се наоѓа Волинскиот национален парк.

Водата од реката Одра се влева во Лагуната Шчечин и оттаму преку Пене западно од Узедом, Швина и Дзивна во Померскиот Залив во Балтичко Море.

Наводи[уреди | уреди извор]