Прејди на содржината

Швина

Координати: 53°55′21″N 14°16′52″E / 53.92250° СГШ; 14.28111° ИГД / 53.92250; 14.28111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швина
Świna
Вливот на Швина во Балтичкото Море
Местоположба
Земја Полска
Физички особености
Извор 
 • местоШчеќински Залив
Устие 
 • место
Балтичко Море
 • координати
53°55′21″N 14°16′52″E / 53.92250° СГШ; 14.28111° ИГД / 53.92250; 14.28111
Должина16 км
Особености на сливот

Швина (полски: Świna, германски: Swine; поморски: Swina) — кратка река во северозападна Полска, 2-4 км од германската граница. Се влева во Шчеќинскиот Залив на Балтичкото Море помеѓу островите Узнам (Узедом) и Волин. Реката е ракав во устието на Одра и одлева околу 75 % од неа (преостанатите 15 % отпаѓаат на Пенештром, а 10 % на Ѓивна). Долга е околу 16 км. На рекат е сместен градот Швиноујшќе.

Помеѓу 1874 и 1880 г. реката е заградена и продлабочена, создавајќи го Пјастовскиот Канал (Kaiserfahrt).[1] Каналот го поврзува северниот дел на Швина непосредно со Шчеќинскиот Залив и пристанишниот град Шчеќин (Штетин). Со ова реката добила на важност како воден пат од морето до индустриски град. По Втората светска војна е извршено етничко чистење и подрачјето ѝ е предадено на Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]