Шчеќин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шчеќин
Collage of Szczecin.png
Знаме на Шчеќин
Знаме
Грб на Шчеќин
Грб
Прекар(и): Пловечка градина
Гесло: "Szczecin jest otwarty"
(„Шчеќин е отворен“)
Шчеќин се наоѓа во Полска
Шчеќин
Координати: 53°25′ СГШ 14°35′ ИГД / 
Country  Полска
Voivodeship West Pomeranian
County city county
Established 8th century
Town rights 1243
Управа
 • Mayor Piotr Krzystek
Површина
 • Градска 301 km2 (116 sq mi)
Население (2014)
 • Градско 408.105
 • Густина 1,400/km2 (3,500/sq mi)
 • Метро 777.000
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code PL-70-017
to 71-871
Повик. бр. +48 91
Рег. табл. ZS
Мреж. место http://www.szczecin.pl

Шчеќин (полски: Szczecin, германски: Stettin [ʃtɛˈtiːn] ( слушнете); кашупски: Sztetëno [ʂtɛˈtənɔ]), е главен град на Западнопоморското во Полска. Наоѓајќи се на Балтичкото Море, Шчеќин е седми по ред град во полска и најголем пристанишен град. Во Јуни 2009, населението изнесувало 406,427. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gerard Labuda, Władysław Filipowiak, Helena Chłopocka, Maciej Czarnecki, Tadeusz Białecki, Zygmunt Silski, Dzieje Szczecina 1-4, Państwowe Wydawn. Nauk., 1994, p.14, ISBN 8301043423

Надворешни врски[уреди | уреди извор]