Прејди на содржината

Устие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Делта на реката Ганг

Речно устие е делот од една река или поток кајшто се влева во друга река, езеро или море. Кога се влева друга поголема река, местото се нарекува утока. Устието на речната делта е брегасто и песокливо поради наносите што ги носи реката.

Постојат неколку вида на устија:

Поврзано[уреди | уреди извор]