Водотек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Амазон во Бразил

Водотек е канал што водното тело течејќи го следи.[1]

Во Обединетото Кралство, некои аспекти на кривичното право, како што е Законот за реки (Спречување на загадувањето) од 1951 година, наведуваат дека водотекот ги вклучува оние реки кои се суви за дел од годината.[2]

Во некои јурисдикции, сопствениците на земјиштето над кое тече водата може да имаат права на дел или на голем дел од водата во правна смисла.[3] Овие вклучуваат естуари, реки, потоци, анагранки[4] и канали.[5] Ако е пловен, тој е исто така „воден пат“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Waterway Definition“. Duhaime.org. Архивирано од изворникот на 2016-10-11. Посетено на 23 ноември 2020.
  2. „Rivers (Prevention of Pollution) Act 1951“. legislation.gov.uk. Посетено на 23 ноември 2020.
  3. „Legal Definition of Water Course“. Lectlaw.com. Архивирано од изворникот на 2018-07-26. Посетено на 23 ноември 2020.
  4. North, Colin P. „Recognition of the Sedimentary Architecture of Dryland Anabranching (Anastomosing) Rivers“. Journal of Sedimentary Research. 77 (11): 925–938. doi:10.2110/jsr.2007.089.
  5. „Watercourse | FEMA.gov“. www.fema.gov (англиски). Посетено на 23 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Водотек на Интернет речник за етимологија