Естуар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Естуар — утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките Темза, Лаба, Лоара и други.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Анимиран документарец за заливот Чезапик Архивирано 23 октомври 2010 г.
  • „Естуари - Карактеристики“. www.onr.navy.mil. Посетено на 2009-11-17.
  • Водич за естуари (според искуствата на R&D од Обединатото Кралство)