Сена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сена
Seine
Sena 2010.JPG
Поглед на Сена од Понт Неф
Земја Франција
Слив
Главен извор Бургундија
471 м
Устие Ламанш
49°26′05″ СГШ 0°07′03″ ИГД / 
Гол. на сливот 78,650 км²
Физички особености
Должина 776 км
Проток
  • Просечен:
    500 м³/с
Сена, која извира близу Дижон, во северна Франција, тече низ Париз и во Ламанш.

Сена (француски: Seine) — најголемата река и трговски пат меѓу регионите Ил де Франс и Горна Нормандија во Франција. Таа исто така е и туристичка атракција, со бродски екскурзии кои нудат разгледувачки тури на туристите на Десниот брег и на Левиот брег во градот Париз.

Има над триесеттина мостови на Сена во Париз и десеттина други надвор од градот. Највпечатливи во Париз се Мостот Луј-Филип и Понт Неф, кој датира од 1607. Надвор од градот, такви примери се Мостот на Нормандија, еден од најдолгите висечки мостови на светот, кој го поврзува Ле Авр со Онфлер.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името „Сена“ на латински е Секвана. Тоа доаѓа од галскиот назив (келтски) Sicauna, за кој се верува дека значи „света река“.