Ил-де Франс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ил де Франс)
Ил-де Франс
Во насока на стрелките на часовникот одозгора надолу: западен Париз и Ла Дефанс во далечина; вијадуктот Сен Маме; Версајскиот дворец; и Светското наследство на УНЕСКО Провен
Лого на {{{official_name}}}
Wordmark
ДржаваФранција
ОпштинаПариз
Департмани
Управа
 • Претседател на регионалениот советВалери Пекрес (LR)
Површина
 • Вкупна12.012 км2 (4,638 ми2)
Ранг13-ти
Население (1 јануари 2023)
 • Вкупно12,271,794[1]
Демонимфранцуски: Francilien
Час. појасСЕВ (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+02:00)
ISO 3166FR-IDF
Бруто регионален производ[2]Прворангиран
 –Вкупно€742 милијарди (2019)
 –по жител€59.400 (2018)
NUTS РегионFR1
Мреж. местоiledefrance.fr

Ил-де Франс (француски: Île-de-France) — регион во Франција во кој се наоѓаат 8 департмана. Во регионот се наоѓа градот Париз. Ил де Франс е регион со најголем број на жители во франција.


Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Администрација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Populations légales des régions en 2020“. insee.fr (француски). INSEE. 2022-12-19. Populations légales des régions en vigueur au 1er janvier 2023. Архивирано од изворникот 2023-01-23. Посетено на 2023-03-27.
  2. „Paris Region Facts & Figures 2022 (Version anglaise)“ (PDF). Paris Île-de-France Regional Chamber of Commerce and Industry. 2022-04-04. стр. 6, 12. Архивирано (PDF) од изворникот 1 November 2022. Посетено на 2022-11-01. (web page Архивирано на 27 јануари 2023 г.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]