Пон неф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пон неф
Le Pont Neuf
Пон неф на зајдисонце
Координати48°51′26.81″N 2°20′29.82″E / 48.8574472° СГШ; 2.3416167° ИГД / 48.8574472; 2.3416167Координати: 48°51′26.81″N 2°20′29.82″E / 48.8574472° СГШ; 2.3416167° ИГД / 48.8574472; 2.3416167
Преминувареката Сена
МестоПариз, Франција
Следен спротиводноПон о шанж
Пон Сен-Мишел
Следен низводноПон де зар
Особености
Видлачен мост
Материјалкамен
Вкуп. должина232 метарs (761 ст)[1]
Ширина22 метарs (72 ст)[1]
Распони7 + 5
Историја
ПроектантСе верува дека биле Андруе ди Серсо и Гијом Маршан
инженерство на одржување Суфло, Пероне, Лагалисери и Резал[2]
Почнат1578[1]
Завршен1607[1]
Местоположба
Карта

Пон неф (француски: Pont Neuf, "Нов мост" – најстариот мост на Сена во Париз. Неговата изградба почнала во 1578, а завршила во 1607 година. Денес е еден од симболите на Париз.

Мостот е долг 280 m и се состои од два распона. Првиот се состои од пет лака и го спојува левиот брег со островот Сите, додека другиот се состои од седум лака и го спојува островот со десниот брег.

Името Пон неф (Нов мост) му било дадено за да се разликува од постарите мостови на кои од двете страни имало куќи. Од 1889 година е на списокот на историски споменици на Француското министерство за култура.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Пред 1900
После 1900
Погледи на мостот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Pont-NeufStructurae (англиски)
  2. Whitney 1929, pp. 137–141.
  3. Base Mérimée PA00085999, Ministère français de la Culture. Pont-Neuf]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]