Денхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот Денхолм со мостот, кој го поврзува градот Штралзунд и островот Риген

Денхолм (германски: Dänholm; буквално дански остров) — мал остров на германскиот брег на Балтичкото Море. Се наоѓа на Штрелазунд источно од Штралзунд. Обата мостови кои го поврзуваат Риген со копното, сега наречени со едно име Ригенски мост (Rügendamm и Rügenbrücke), водат преку него. Островот бил место на борбата помеѓу шведската и француската војска во 1807, кога припаѓал на Шведска Померанија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°19′N 13°07′E / 54.317° СГШ; 13.117° ИГД / 54.317; 13.117