Касари

Координати: 58°48′00″N 22°50′00″E / 58.80000° СГШ; 22.83333° ИГД / 58.80000; 22.83333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Касари
Плажа на Касари
Географија
Координати58°48′00″N 22°50′00″E / 58.80000° СГШ; 22.83333° ИГД / 58.80000; 22.83333
Површина19,3 км2
Управување
ОкругХију

Касариестонски остров. Има површина од 19,3 км2 со население од околу 300. Има музеј посветен на Оскар Калас и Аино Калас.

Филозофот и педагог Уло Каевац (роден 1947 година) е роден на Касари.

Поврзано[уреди | уреди извор]