Лоланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоланд
Остров
Fuglsang 2008.jpg
Местоположбата на островот
Местоположбата на островот
ЗемјаДанска
РегионЗеланд
Општина ЛоландНајголем град
Површина
 • Вкупна52,9 км2 (204 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно62,578
 • Густина0,12/км2 (0,31/ми2)

Лоланд — четвртиот најголем остров на Данска, со површина од 1.243 км2 (480 sq mi). Островот се наоѓа во Балтичкото Море, и е дел од Регион Зеланд. Според податоци од 1 јануари 2013 година, има 62.578 жители[1].

Преглед[уреди | уреди извор]

Лоланд е исто така познат како „палачинка“ поради неговата рамномерност: највисоката точка на целиот остров е 25 метри над нивото на морето, веднаш надвор од селото Хорслунд. Островот е значаен комуникациски автопат, меѓу другото и за Нацистичка Германија за време на Втората светска војна. Историски гледано, шеќерната репка се одгледува во Лоланд. Шеќерот се уште е голема индустрија, видлива од голем број полиња на шеќерна репка.

Најголемиот град Лоланд е Наксков, со 12.600 жители. Други градови се Марибо (6.000 жители), каде што се наоѓа седиштето на епархијата Лоланд, Сакскебинг (3.500 жители) и Родби (2.500 жители).

Од 1 јануари 2007 година, Лоланд е администрирано од две општини: Лоланд, кој ги покрива западните две третини, а Гулдборгсунд која ја обединува источната третина со соседниот остров Фалстер.

Лоланд има моторни и железнички врски и со островот Фалстер на исток и со Германија (германски остров Фехмарн, поврзан со копното) преку траект. Европскиот пат E47 кој ги поврзува Копенхаген и Хамбург (Германија) поминува преку Лоланд. Транспорт

Владите на Данска и Германија планираат да го поврзат Лоланд со Фехмарн преку подводен тунел.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1901 68,331—    
1906 69,738+2.1 %
1911 74,063+6.2 %
1916 78,193+5.6 %
1921 83,188+6.4 %
1925 86,544+4.0 %
1930 87,534+1.1 %
1935 85,607−2.2 %
1940 86,307+0.8 %
1945 87,23+1.1 %
1950 86,49−0.8 %
1955 84,781−2.0 %
1960 83,17−1.9 %
ГодинаНас.±%
1965 81,76−1.7 %
1970 78,934−3.5 %
1976 77,958−1.2 %
1981 77,431−0.7 %
1986 75,278−2.8 %
1990 73,191−2.8 %
1995 71,61−2.2 %
1998 70,994−0.9 %
1999 70,747−0.3 %
2000 70,64−0.2 %
2001 70,383−0.4 %
2002 70,201−0.3 %
2003 69,796−0.6 %
ГодинаНас.±%
2004 69,36−0.6 %
2005 68,751−0.9 %
2006 68,224−0.8 %
2007 67,908−0.5 %
2008 67,306−0.9 %
2009 66,655−1.0 %
2010 65,764−1.3 %
2011 64,73−1.6 %
2012 63,678−1.6 %
2013 62,578−1.7 %
2014 61,563−1.6 %
2015 60,896−1.1 %
2016 60,607−0.5 %

Атракции[уреди | уреди извор]

Помеѓу најголемите атракции на островот се Фуглсанг Манор, куќа изградена во втората половина на 19 век и соседниот музеј на уметноста Фуглсанг кој бил отворен во 2008 година. Зоолошката градина Кнаутенборг се наоѓа од Марибо и е најголемиот сафари-парк во Северна Европа. Исто така, Миделалдерцентрет е музеј под отворено небо на најисточниот дел на островот.

Лоланд има многу песочни плажи и области со летни куќи, кои првенствено ги посетуваат германските туристи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Danmarks Statistik." Retrieved 26 June 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°46′10″N 11°25′28″E / 54.76944° N; 11.42444° E / 54.76944; 11.42444Координати: 54°46′10″N 11°25′28″E / 54.76944° N; 11.42444° E / 54.76944; 11.42444