2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2008 г.  во други календари
Грегоријански календар 2008
MMVIII
Ab urbe condita 2761
Асирски календар 6758
Бахајски календар 164–165
Бенгалски календар 1415
Берберски календар 2958
Будистички календар 2552
Бурмански календар 1370
Византиски календар 7516–7517
Еврејски календар 5768–5769
Ерменски календар 1457
ԹՎ ՌՆԾԷ
Етиопски календар 2000-2001
Игбоански календар 1008–1009
Ирански календар 1386–1387
Исламски календар 1428–1430
Јапонски календар Хеисеи 20
(20年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4644/4704)
— до —
戊子年月日
(4645/4705)
Коптски календар 1724–1725
Корејски календар 4341
Календар Мингуо Република Кина 97
民國97年
Селевкидски календар 2319–2320
Тајландски сончев календар 2551
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2064–2065
 - Шака самват 1930–1931
 - Кали југа 5109–5110
Француски револуционерен календар CCXVICCXVII
216–217
Холоценски календар 12008
Џуче-календар 97

2008 (MMVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 2008. година од новата ера, 8. од третиот милениум, 8. од 21 век и деветта од 2000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7516 и 7517 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6758 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5768 и 5769 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2761.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2008. година се протега во 4644 и 4645, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4704 и 4705 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2551. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1428 и 1430 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]