2080

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2080 г.  во други календари
Грегоријански календар 2080
MMLXXX
Ab urbe condita 2833
Асирски календар 6830
Бахајски календар 236–237
Бенгалски календар 1487
Берберски календар 3030
Будистички календар 2624
Бурмански календар 1442
Византиски календар 7588–7589
Еврејски календар 5840–5841
Ерменски календар 1529
ԹՎ ՌՇԻԹ
Етиопски календар 2072-2073
Игбоански календар 1080–1081
Ирански календар 1458–1459
Исламски календар 1503–1504
Јапонски календар Хеисеи 92
(92年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己亥年
(4716/4776)
— до —
庚子年
(4717/4777)
Коптски календар 1796–1797
Корејски календар 4413
Календар Мингуо Република Кина 169
民國169年
Селевкидски календар 2391–2392
Тајландски сончев календар 2623
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2136–2137
 - Шака самват 2002–2003
 - Кали југа 5181–5182
Француски револуционерен календар CCLXXXVIIICCLXXXIX
288–289
Холоценски календар 12080
Џуче-календар 169

2080 (MMLXXX) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2080. година од новата ера, 80. од третиот милениум, 80. од 21 век и прва од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7588 и 7589 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6830 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5840 и 5841 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2833.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2080. година се протега во 4716 и 4717, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4776 и 4777 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2623. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1503 и 1504 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...