2047

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2047 г.  во други календари
Грегоријански календар 2047
MMXLVII
Ab urbe condita 2800
Асирски календар 6797
Бахајски календар 203–204
Бенгалски календар 1454
Берберски календар 2997
Будистички календар 2591
Бурмански календар 1409
Византиски календар 7555–7556
Еврејски календар 5807–5808
Ерменски календар 1496
ԹՎ ՌՆՂԶ
Етиопски календар 2039-2040
Игбоански календар 1047–1048
Ирански календар 1425–1426
Исламски календар 1469–1470
Јапонски календар Хеисеи 59
(59年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙寅年
(4683/4743)
— до —
丁卯年
(4684/4744)
Коптски календар 1763–1764
Корејски календар 4380
Календар Мингуо Република Кина 136
民國136年
Селевкидски календар 2358–2359
Тајландски сончев календар 2590
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2103–2104
 - Шака самват 1969–1970
 - Кали југа 5148–5149
Француски револуционерен календар CCLVCCLVI
255–256
Холоценски календар 12047
Џуче-календар 136

2047 (MMXLVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2047. година од новата ера, 47. од третиот милениум, 47. од 21 век и осма од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7555 и 7556 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6797 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5807 и 5808 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2800.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2047. година се протега во 4683 и 4684, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4743 и 4744 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2590. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1469 и 1470 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...