2064

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2064 г.  во други календари
Грегоријански календар 2064
MMLXIV
Ab urbe condita 2817
Асирски календар 6814
Бахајски календар 220–221
Бенгалски календар 1471
Берберски календар 3014
Будистички календар 2608
Бурмански календар 1426
Византиски календар 7572–7573
Еврејски календар 5824–5825
Ерменски календар 1513
ԹՎ ՌՇԺԳ
Етиопски календар 2056-2057
Игбоански календар 1064–1065
Ирански календар 1442–1443
Исламски календар 1486–1487
Јапонски календар Хеисеи 76
(76年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸未年
(4700/4760)
— до —
甲申年
(4701/4761)
Коптски календар 1780–1781
Корејски календар 4397
Календар Мингуо Република Кина 153
民國153年
Селевкидски календар 2375–2376
Тајландски сончев календар 2607
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2120–2121
 - Шака самват 1986–1987
 - Кали југа 5165–5166
Француски револуционерен календар CCLXXIICCLXXIII
272–273
Холоценски календар 12064
Џуче-календар 153

2064 (MMLXIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2064. година од новата ера, 64. од третиот милениум, 64. од 21 век и петта од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7572 и 7573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5824 и 5825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2817.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2064. година се протега во 4700 и 4701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4760 и 4761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2607. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1486 и 1487 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...