2029

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2029 г.  во други календари
Грегоријански календар 2029
MMXXIX
Ab urbe condita 2782
Асирски календар 6779
Бахајски календар 185–186
Бенгалски календар 1436
Берберски календар 2979
Будистички календар 2573
Бурмански календар 1391
Византиски календар 7537–7538
Еврејски календар 5789–5790
Ерменски календар 1478
ԹՎ ՌՆՀԸ
Етиопски календар 2021-2022
Игбоански календар 1029–1030
Ирански календар 1407–1408
Исламски календар 1450–1451
Јапонски календар Хеисеи 41
(41年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊申年月日
(4665/4725)
— до —
己酉年月日
(4666/4726)
Коптски календар 1745–1746
Корејски календар 4362
Календар Мингуо Република Кина 118
民國118年
Селевкидски календар 2340–2341
Тајландски сончев календар 2572
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2085–2086
 - Шака самват 1951–1952
 - Кали југа 5130–5131
Француски револуционерен календар CCXXXVIICCXXXVIII
237–238
Холоценски календар 12029
Џуче-календар 118

2029 (MMXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2029. година од новата ера, 29. од третиот милениум, 29. од 21 век и последна од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7537 и 7538 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6779 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5789 и 5790 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2782.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2029. година се протега во 4665 и 4666, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4725 и 4726 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2572. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1450 и 1451 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...